How to Compute Equivalent Units in Cost Accounting dummies
Cost per equivalent unit = total costs ÷ number of units Cost per equivalent unit = 101,800 ÷ 750,000 Cost per equivalent unit = The calculation goes to four decimal places, because when you''re making candy that sells for 20 cents per unit, and you''re producing hundreds of thousands of units, every tiny fraction of a dollar counts.